zamek baskwilowy

Zamek baskwilowy – czym jest i kiedy go wybrać?

Spośród wielu rodzajów zamków meblowych warto zainteresować się zamkiem baskwilowym. Ten model zamknięcia sprawdza się zwłaszcza w przypadku wysokich szaf. Czym jest i jakimi kryteriami kierować się przy wyborze?

Charakterystyka

Zamek baskwilowy to trzypunktowy mechanizm. Jego konstrukcja pozwala na wpasowanie rygla poniżej oraz powyżej instalacji blokującej otwieranie. Podczas obracania zamka, jego zakończone haczykami rygle wpasowują się w otwory albo uchwyty znajdujące się w górnej lub dolnej części szafy.
Zamki są z reguły przystosowane albo do drzwi otwieranych na lewą stronę, albo do tych otwieranych na prawą. Istnieją również zamki uniwersalne, które dają możliwość zmiany kierunku działania mechanizmu.

Kiedy sprawdza się najlepiej?

Zamek baskwilowy idealnie nadaje się do wykorzystania do wysokich frontów – głównie w szafach i szufladach. Czasem stosuje się go także w roletach zewnętrznych.
Wybierając zamek baskwilowy należy zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału został wykonany. Najbardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia się zamki stalowe. Dodatkowo niektóre mechanizmy mogą być wzmocnione nakładkami ochronnymi, które chronią przed kurzem i brudem. Warto zdecydować się na solidny zamek, który będzie gwarancją bezpieczeństwa.

Dobrze dobrany zamek chroni cenne rzeczy przed dostaniem się ich w niepowołane ręce. Tym samym zwiększa poczucie prywatności i komfortu, a także zabezpiecza wartościowe przedmioty, takie jak dokumenty, gotówka czy pamiątki rodzinne.