Sklejka jakiej nie znacie.

Okazuje się, że słysząc słowo „sklejka”, najwięcej ludzi natychmiast kojarzy ten materiał z siermiężnymi latami osiemdziesiątymi czy jeszcze wcześniejszymi (jeśli są wystarczająco dojrzali, żeby je pamiętać). Młodsi sklejkę dopasują do budowy czy mebli, względnie ściennych napisów czy ozdób.
Kto jednak pomyśli o sklejkowych podłogach, okładzinach ścian i sufitów czy elewacjach zewnętrznych budynków?
Tak, właśnie, jeśli zechcemy, możemy zrobić sobie z pokoju sklejkowe pudełko. Efekt? Lepszy niż nam się wydaje – przykłady takich realizacji można znaleźć w necie, jeśli dobrze się poszuka. Oczywiście nie każdy będzie się dobrze czuł we wnętrzu całkowicie wyłożonym sklejką, ale eksponowanie jednej ze ścian za pomocą sklejki albo sklejkowa podłoga (nie tak droga i wymagająca jak drewniana, ale ciągle naturalna)? Dlaczego nie?

sklejka

Interesująco wygląda też sklejka w łazience czy na zewnątrz domu. Sklejka jest co prawda ze swej natury materiałem chłonącym wodę, a jej wodoodporność sugerowana przez producentów najczęściej odnosi się jedynie do klejów stosowanych w produkcji sklejki, a nie materiału, z którego powstaje, czyli drewna, jednak jej zastosowanie w łazience w miejscu wolnym od niszczącego wpływu wody (jak np. okładzina stelażu kompaktowej toalety) nie powinno budzić specjalnego sprzeciwu.
Inaczej w przypadku elewacji zewnętrznych. Przecież w tym przypadku sklejka narażona jest na bezpośrednie i ciągłe działanie wody a dodatkowo jeszcze na wpływ promieni słonecznych, upałów i mrozu. Producenci sklejkowych elewacji zapewniają jednak, że sklejka przeznaczona do tych celów jest produkowana z odpowiednich gatunków drewna i w specjalnej technologii, różnej od technologii stosowanej do produkcji sklejki do zastosowań wewnętrznych, dlatego doskonale nadaje się na okładziny zewnętrzne i posłuży nam przez długie lata ciesząc oko oryginalnym designem.