Regulatory wzrostu to preparaty, które wpływają na procesy życiowe roślin. Zastosowanie tego typu środków zaradczych ma na celu przede wszystkim ograniczenie procesów wylegania w których rośliny przechylają się z pozycji pionowej, co prowadzi do złamania i przewrócenia. Zjawisko to jest wysoce niepożądane, ponieważ znacznie zmniejsza plony.
Jak działa regulatory wzrostu?
Regulatory wzrostu wnikają do komórek roślinnych i stymulują lub hamują enzymy biorące udział w procesach metabolicznych. Produkty syntetyczne zawierają głównie takie składniki, jak chlorek chloromekwatu (CCC), chlorek mepikwatu, etyltrineksapak i etefon.
W zależności od substancji regulatory wzrostu roślin mają działanie skracające łodygi, wzmacniające łodygi, hamujące wzrost na długość, zwiększające kwitnienie i plonowanie. Dodatkowo zauważalny jest lepszy rozwój systemu korzeniowego oraz zwiększona synteza chlorofilu. Co ważne, zapobiegają wyleganiu się ziarna i ograniczają wzrost drzew owocowych. Niektóre wpływają również na przyspieszenie dojrzewania owoców.
Regulator wzrostu – zastosowanie
Regulatory wzrostu można z powodzeniem stosować zarówno na dużych polach, jak i w warunkach domowych. Popularny jest np. regulator wzrostu trawy, który może zmniejszyć częstotliwość koszenia. Aby uzyskać najlepsze efekty, należy nie tylko wybrać odpowiedni produkt, ale także termin zabiegu.
Należy pamiętać, że regulatory wzrostu to tylko jeden z wielu sposobów ograniczających proces wylegania. Bardzo ważne jest również dostarczanie nawozów bogatych w potas i składniki pokarmowe, dobór rodzaju ziarna oraz niezbyt wysoka jakość siewu. Regulatory wzrostu dostępne są głównie w postaci koncentratów. Pozwala to stworzyć wodną emulsję, którą rozpyla się za pomocą opryskiwaczy.