Podstawowe zasady projektowania łazienki, które warto znać

Projektowanie łazienki powinno być wykonane z wyraźnymi zamiarami, opartymi na solidnych, ustalonych zasadach. Obok kuchni i jadalni łazienka jest pomieszczeniem, w którym spędza się dużo czasu. Powinna nie tylko być funkcjonalna i ładnie świetnie, ale dobrze gdy nie będzie kosztowna. Kilka zasad projektowania pomaga upewnić się, że otrzyma się coś, spełni nie tylko oczekiwania, ale podniesie wartość domu lub mieszkania.

Dostosowanie do użytkowników

Łazienki powinny być dopasowane do ilości osób, które będą z niej korzystały. Jeśli dom z jedną łazienką ma kilku użytkowników, można zainstalować zestaw prysznicowo-wannowy, umywalkę i toaletkę oraz toaletę, aby zaspokoić potrzeby wszystkich. Jeśli jest to druga łazienka służąca głównie do kąpieli, można dołączyć większą wannę lub nawet wannę z hydromasażem.

Projektowanie z myślą o przyszłości

Łazienkę projektuje się najczęściej na teraz, ale warto pomyśleć o przyszłości. Jeśli sprzedaż domu będzie w planach, warto odejść od trendów i trzymać się uniwersalnych podstaw.

Można też planować przyszłość w innym sensie, projektując łazienkę tak, aby pomyśleć o sobie w podeszłym wieku lub o kimś niepełnosprawnym. W tym celu należy uwzględnić dodatkowe elementy łazienkowe. Niemal każdy producent armatury łazienkowej REA HURT lub wykończeniowej ma je w ofercie. Są to m.in. dolne włączniki światła, uchwyty pod prysznicem i wanną oraz płynne przejścia między podłogą.

Dużo miejsca do przechowywania

W łazienkach miejsca do przechowywania są zawsze na wagę złota. Już toaleta, urządzenia kąpielowe i umywalka zajmują dużo miejsca. W przypadku małych przestrzeni właściciel domu lub projektant musi wykazać się niekiedy nielicha pomysłowością, a producent armatury łazienkowej bogatszą ofertą, można było znaleźć miejsca na schowki.

Schowki w toalecie, wysokie, otwarte półki i szafki wsuwane do ściany to tylko kilka z kreatywnych sposobów, jakie można wykorzystać. Z wyjątkiem półek na ręczniki, miejsca do przechowania powinny znajdować się jak najdalej od od prysznica i wanny.

Naturalne światło

Nie wszystkie łazienki takie mają. Jeśli łazienka ma tego typu światło – czy to z okna, czy ze świetlika – dobrze jest to wykorzystać i ulepszyć, jeśli to w ogóle możliwe. Naturalne światło pomaga zredukować pleśń i grzyby w łazience, zmniejsza koszty energii, zastępując sztuczne oświetlenie w ciągu dnia i dodaje ogólnego przyjemniejszego wrażenia.

Inteligentny układ oświetlenia

We wszystkich łazienkach będzie co najmniej jedno sztuczne źródło światła w postaci lampy sufitowej sterowanej przełącznikiem. Ale inteligentny system oświetlenia łazienki wykracza daleko poza to, aby zapewnić pełne spektrum.

Oświetlenie lusterka kosmetycznego daje największą ilość światła. Kinkiety po obu stronach lustra dają poczucie głębi. Aby uzyskać odrobinę elegancji, można dodać nawet żyrandol nad wanną. A w przypadku ogólnego oświetlenia pomieszczenia, które jest schowane, można zainstalować lampy wbudowane.

Odpowiednia wentylacja

Wentylacja łazienki jest niezbędna nie tylko dla wygody, ale także dla utrzymania łazienki w dobrym stanie bez pleśni i grzybów. Jeśli w łazience jest okno, można pomyśleć o dodatkowym wentylatorze wyciągowym.

Ściany odporne na wilgoć

Łazienki wytwarzają bardzo dużo wilgoci, a mimo usilnych starań, woda nieuchronnie ląduje na podłodze, ścianach a i niekiedy na suficie (dzieci!). Nawet przy silnym wentylatorze wyciągowym woda może skraplać się na ścianach. Można użyć impregnatów lub zamontować płytki ścienne.

Wystarczająca ilość wieszaków na ręczniki

Bez względu na to, ile ma się wieszaków na ręczniki i haczyków, wydaje się, że zawsze potrzeba ich więcej. Jeden wieszak na ręczniki na osobę, która regularnie korzysta z prysznica lub wanny to minimum. Warto, aby był umieszczony jak najbliżej prysznica lub wanny. Dodatkowo można dodać haczyki za drzwiami lub na nieużywanych ścianach.