drapaki dla kotów

Po co są drapaki dla kotów?

Wydaje się oczywiste, że koty w swoim pobliżu muszą mieć drapak. Ale tak naprawdę dlaczego? Na to pytanie, odpowiedź zna tylko niewielka część osób. Warto więc uświadomić sobie, po co takie drapaki dla kotów są. Chociażby po to, aby móc z większą świadomością takie elementy wybierać. A więc po co kotu taki element w domu, który powinien zostać ustawiony w każdym domu?

Dlaczego warto kupić drapak?

drapaki dla kotów

Otóż kot wykorzystuje drapak po to, aby:

  • mógł ostrzyc na nim swoje pazury,
  • wzmocnić swoje mięśnie,
  • usprawnić krążenie w ciele,
  • zaznaczyć swoje terytorium (podobnie jak psy, ale te robią to na ogół na dworze),
  • wyładować nadmiar swojej energii, bez konieczności niszczenia sprzętów domowych.

Jeżeli drapak ma odpowiednią konstrukcję, umożliwia także wypoczynek. To także świetne miejsce do tego, aby obserwować otoczenie z góry, jeżeli kocur będzie miał na górze miejsce dla siebie.

Jak wybrać drapak?

Drapaki dla kota powinny być wyższe od samego zwierzęcia. Ta wysokość powinna być utrzymana ponad 10 cm kota. Oczywiście, że sam drapak może być zdecydowanie większy. Chociażby po to, aby kot musiał się po nim swobodnie wspinać. Wydaje się, że z dużym drapakiem kot nie jest w stanie sobie poradzić? Błędne myślenie, ponieważ kot bez problemu będzie potrafił wspiąć się na sam czubek. Nie można zapomnieć również o tym, że drapaki dla kotów powinny zostać wykonane z wytrzymałego materiału

, np. sizalu. Tylko dzięki temu można mieć pewność, że będą one charakteryzowały się długą żywotnością. Należy pamiętać o tym, aby ustawić drapak z daleka od innych mebli – aby kot nie pomylił pewnych rzeczy.