Jaką ziemię do warzyw najlepiej wybrać?

Istotną kwestią jest dobór odpowiedniej ziemi do naszego ogródka warzywnego. Kupując ją, musimy kierować się przede wszystkim jakością. Ziemia powinna zapewnić naszym warzywom optymalne warunki do wzrostu. Jeśli zaopatrzymy się w odpowiedni nawóz to można być spokojnym o smak i jakość naszych warzyw.

Ziemia do warzyw

Warzywa nie będą rosnąć, jeśli nie zapewnimy im odpowiednich warunków hodowlanych. Warto też dodać, że rośliny nie będą rosnąć na niektórych rodzajach gleby, dlatego kluczową kwestią jest nawóz odpowiedniej ziemi przed wysiewem jakichkolwiek warzyw. Przeważnie nie musimy jednak wymieniać całej gleby pod uprawę, lecz starczy jedynie wymieszać ją z nawozem organicznym bądź odkwaszonym torfem. Zabieg ten ma na celu poprawie odczynu i struktury ziemi, a także wzbogacenie jej o wszelkie składniki odżywcze, co jest bardzo istotne w pozytywnym pobudzaniu korzeni warzyw do wzrostu. Nie powinniśmy także wymieniać gleby na większych głębokościach – wyjątek to ziemia o słabszej jakości, która jest skażona bądź porażona różnymi chorobami. W przypadku zdrowej gleby starczy tylko dołożyć nowego podłoża, a najlepiej będzie użyć gotowego, które jest pod uprawę konkretnego warzywa. Warto podkreślić, że wystarczy tylko nawieźć jedną warstwę ziemi.

Wymagania glebowe warzyw

Wszystkie warzywa mają swoje wymagania glebowe i trzeba zwracać na to uwagę w czasie zakupu ziemi do uprawy warzyw. Jeżeli dana roślina preferuje glebę o odczynie lekko kwaśnym to nie będzie się prawidłowo rozwijać na podłożu zasadowym. Powinniśmy zadbać także o prawidłowe pH ziemi. Warto sprawdzić taki parametr, ponieważ trzeba wiedzieć, co można zasiać na danym obszarze gleby i czy nie musimy zwiększyć bądź zmniejszyć pH danego podłoża. Gleba może być bardzo kwaśna, kwaśna, lekko kwaśna, neutralna, zasadowa bądź bardziej zasadowa. Dla poszczególnych rodzajów warzyw potrzebna jest ziemia do warzyw o określonym odczynie. W innym wypadku mogą nie przyswajać niezbędnych do wzrostu składników pokarmowych – nawet w przypadku regularnego nawożenia i podlewania rośliny można nie doczekać się urodzajnego plonu.