wazony dekoracyjne

Jak wybrać wazony dekoracyjne do mieszkania?

Wazony dekoracyjne są subtelnymi dodatkami do wnętrza, które mogą nadać mu charakteru. Dlatego ich wybór powinien być przemyślany, by ozdoba pasowała do aranżacji i stylu mieszkania. Jak wybrać wazon idealny?

Jak wybrać rodzaj wazonu?

Jednymi z najważniejszych czynników są kształt i wielkość dodatku. Jeśli mają stać w nim kwiaty, powinny zajmować około 5/8 kompozycji. Taką zasadą kierują się floryści. Wazony z długą szyjką pasują najlepiej do kwiatów smukłych. Nie będą się one w nich przechylały. Warto także zaopatrzyć się w wazon dekoracyjny na jeden kwiat. Do bukietów nadadzą się szerokie, pękate naczynia. Istotny jest także kolor wazonu. Najlepiej, by współgrał kolorystycznie z zawartością. Dobrym i uniwersalnym wyborem są przezroczyste naczynia. Białe kwiaty prezentują się świetnie w wazonach o intensywnych kolorach. Dodatki muszą także pasować do kolorystyki i charakteru pomieszczenia, w którym się znajdują. Białe wazony i drewniana podłoga to świetne połączenie. Bardziej ozdobne naczynia sprawdzą się w minimalistycznych wnętrzach.

Wazon dekoracyjny – z jakiego materiału?

wazony dekoracyjne

Wazony dekoracyjne najczęściej wykonuje się ze szkła lub ceramiki. Te modele są łatwo dostępne i występują w wielu wariantach kolorystycznych. Nowoczesnym rozwiązaniem są naczynia szklane. Są uniwersalne, pasują do każdego wnętrza niezależnie od jego charakteru. Można wybrać szkło bezbarwne lub kolorowe. Modele ceramiczne cechują się większą ozdobnością. Przybierają oryginalne kształty, dlatego mogą nadać wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Łatwo znaleźć pasujący do pomieszczenia kolor ozdoby.

Podsumowanie

Wazony są dekoracją występującą w niemal każdym domu. Warto zwrócić uwagę na kształt, kolor i materiał wykonania produktu przed jego zakupem. Wazon nadaje się nie tylko do przechowywania kwiatów – można w nim umieścić np. ozdobne kamienie lub inne elementy, w zależności od efektu, jaki chce się osiągnąć. Warto zadbać o dobranie odpowiednich dodatków do wnętrza.