AMIGO adiuwant ogrodniczy

Czym jest adiuwant i kiedy warto go używać?

Adiuwant jest substancją niezwykle chętnie wykorzystywaną w sadownictwie. Co do zasady, środek ten ma obniżyć napięcie powierzchniowe kropli wody. Wskazuje się na to, że dzięki ich zastosowaniu więcej roztworu właściwego może pozostać na roślinie. Jednak czym jest adiuwant i kiedy warto z niego skorzystać?

Adiuwant – co to za substancja?

Adiuwant często nazywany bywa po prostu zwilżaczem lub substancją pomocniczą. Jest to środek, który przeznaczony jest do stosowania wraz z innymi środkami do ochrony roślin. Zgodnie z tym, co zostało już wspomniane, ma on zmniejszyć powierzchniowe napięcie kropli wody. Co za tym idzie, adiuwant jest w stanie zwiększyć efektywność aplikowanego na rośliny oprysku. Adiuwant gwarantuje także bardziej równomierne rozprowadzenie danego środka na powierzchni rośliny i lepsze, całościowe pokrycie.

adiuwant

Kiedy warto skorzystać z adiuwantów?

Korzystanie z adiuwantów jest całkowicie dobrowolne. Nie ma określonych sytuacji, w których ich zastosowanie jest obligatoryjne. Niemniej jednak warto mieć na uwadze to, że adiuwant doprowadza do lepszego pokrycia roślin opryskiem, przy jednoczesnym zmniejszeniu jego wykorzystania. Co za tym idzie, sadownicy mogą znacznie ograniczyć ilość środków chemicznych, a tym samym zredukować koszty ich zakupu. Adiuwant gwarantuje również lepsze przenikanie innych roztworów do wnętrza roślin, dzięki czemu stają sie one odporne nawet podczas dłuższego kontaktu ze szkodnikami. Stosowanie adiuwantów niesie za sobą także wiele, innych zalet. Dla przykładu można powiedzieć, że chronią one oprysk przed zmywaniem przez deszcz i inne opady. Wykorzystanie adiuwantów w ogrodnictwie wydaje się być więc jednym z bardziej ekonomicznych i skutecznych rozwiązań – zarówno dla roślin jak i dla ogrodników.