sekatory ogrodnicze

Jak naostrzyć sekatory ogrodnicze?

Niestety nawet najlepsze jakościowo sekatory ogrodnicze od renomowanego producenta mogą zbiegiem czasu odmówić posłuszeństwa, dlatego też należy pamiętać o ich systematycznym ostrzeniu. Stare sekatory wymagają użycia zdecydowanie większej mocy i co najgorsze nie tną równo, dlatego też gałązki są bardzo poszarpane.

Czyszczenie sekatorów ogrodniczych od a do z

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, aby po każdej pracy w ogródku dokładnie czyścić sekator ogrodniczy. Ważne jest również to, aby przechowywać go w odpowiednim miejscu. Do mycia narzędzi ogrodniczych najlepiej nadaje się specjalne mydło ogrodnicze z niewielkim dodatkiem czosnku. Mydło tego typu może pochwalić się doskonałymi właściwościami dezynfekującymi. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że nożyce ogrodowe mogą przenosić bakterie i różnorodne choroby roślin, dlatego też ich czyszczenie jest bardzo ważne.

Jak naostrzyć sekatory?

Oryginalne sekatory ogrodnicze najłatwiej naostrzyć za pomocą zwykłego pilnika albo kamiennej osełki. Wielu renomowanych producentów oferuje do swoich nożyc ogrodowych specjalne ostrzałki, dzięki którym można błyskawiczne naostrzyć swoje narzędzia pracy. Jeżeli korzysta się z pomocy zwykłych osełek, to należy przyłożyć je do ostrza pod kątem 45 stopni. Sekator ogrodniczy powinien być ostrzony zawsze w jednym kierunku, a dokładniej mówiąc od ostrza na zewnątrz. Ruch powrotny należy wykonywać po oddaleniu pilnika od ostrza, dzięki czemu będzie można uniknąć poszarpania i uszkodzenia ostrzy. Nożyce ogrodowe można oddać także do profesjonalnych firm, które specjalizują się w ostrzeniu.