Jak ułożyć płytki wielkoformatowe?

Płytki wielkoformatowe są połączeniem funkcjonalności oraz stylowego wzornictwa. Występują w wielu rozmiarach, kolorach oraz wzorach. Pasują nie tylko do kuchni, łazienki, czy też przedpokoju, ale również pomieszczeń dziennych. Faktem jest, że ich ułożenie jest nieco trudniejsze, niż tradycyjnych kafelków. Zastanawiasz się, jak poradzić sobie z tym zadaniem? Sprawdź poniższe wskazówki.

Rozmieszenie płytek wielkoformatowych

Pierwszym krokiem jest zaplanowanie tego, gdzie będą znajdować się płytki. Należy wskazać miejsce, od którego rozpoczniemy ich układanie. Nie zapominajmy, że niektóre kafelki będą wymagać docięcia. Jest to zadanie dla tych, którzy posiadają odpowiednie oprzyrządowanie. Trzeba pamiętać, że wymaga ono sporej precyzji, a więc osoby bez doświadczenia mogą mieć problem.

Już podczas zakupu płytek wielkoformatowych zaleca się uwzględnienie zapasu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, ze niektóre kafelki ulegną uszkodzeniu podczas mocowania. Nie zapominajmy, że interesujący nas wzór może zostać wycofany ze sprzedaży, a więc będziemy mieć problem z dokupieniem go po czasie. Lepiej nie ryzykować!

Staranne przygotowanie podłoża

Podłoże powinno zostać wygładzone oraz oczyszczone. Nie zaleca się stosowania zaprawy klejowej. Znacznie lepiej sprawdza się podkład gruntujący. Dąży się do zwiększenia przyczepności powierzchni. Rekomendowany jest klej odkształcalny, który powinien w stu procentach pokrywać powierzchnię. Wszystko po to, aby osiągnąć maksymalne wiązanie. Istotny jest również dobór właściwej szerokości fug.

Wiadomym jest, że płytki w sporym rozmiarze sporo ważą, co utrudnia ich układanie. Z tego osoby, które nie posiadają praktyki powinny skorzystać z wsparcia wyspecjalizowanych fachowców. Łatwo tutaj popełnić błąd, który może skutkować uszkodzeniem materiałów.